A brit kormány a jelenleginél érettebb és mélyebb kapcsolatokra törekszik az Európai Unióval, és nem fogadja el azokat a nézeteket, amelyek szerint Londonnak választania kell Amerika és az EU között - mondta a munkáspárti brit kormány pénzügyminisztere az Eurogroup hétfői brüsszeli értekezletén.
Két nap alatt több mint kétmillióan írták alá az új nagy-britanniai parlamenti választások kiírását követelő petíciót. A londoni alsóházban még ezen a héten napirendre kerülhet a kérdés megvitatása.
A brit Konzervatív Párt új vezetője szerint az vezetett a párt nyári "történelmi léptékű" választási vereségéhez, hogy a konzervatív kormány a közbizalom elvesztéséhez vezető hibákat követett el.
Kemi Badenoch volt üzleti ügyi minisztert választották az ellenzéki brit Konzervatív Párt új vezetőjévé.
Több mint 40 milliárd font éves többletbevételt irányoz elő adó- és járulékemelések révén a brit pénzügyminiszter által szerdán beterjesztett költségvetési tervezet.
Szerdán kizárták a brit Konzervatív Párt vezetői küzdelméből Priti Patel volt belügyminisztert, miután a szavazás első fordulójában ő szerezte a legkevesebb, 14 voksot a képviselőtársaitól - számol be a BBC.
A július 4-i brit választásokon elért munkáspárti sikert több brit és nemzetközi elemző is a centrista baloldal visszatéréseként értelmezte, amely reményt adhat az Európában a szélsőjobboldali és szélsőbaloldali előretörés következtében éppen erősen visszaszorulófélben lévő mérsékelt baloldali pártoknak. Amerikában a Demokrata Párthoz köthető, és a centrizmust mint politikai programot támogató agytröszt, a Third Way, szintén a Munkáspárt taktikáit másolná a trumpista jobboldallal vívott harcban. Azonban ha majd húsz nap távlatából és több adat birtokában vizsgáljuk a dolgot, az összkép nem egészen a baloldal álmait látszik alátámasztani: a helyzet úgy áll, hogy a brit társadalom jobban széttöredezett, mint modern története során bármikor, a Konzervatív Párt az életéért küzd, a kis pártok sokat erősödtek, a Konzervatívoktól jobbra álló Reform UK pedig történelmi sikert ért el. Az összhatás túlzás nélkül drámai: az Európában egyedülállóan stabil, és a szélsőségességeket más országoknál eredményesebben kiszorító brit rendszer alapjaiban rengett meg.
Létrehozta árnyékkormányát a múlt csütörtöki brit parlamenti választásokat elvesztő Rishi Sunak volt konzervatív miniszterelnök – írja a Reuters.
Miután történelmi vereséget szenvedett pártjával, Rishi Sunak konzervatív miniszterelnök leköszönő beszédében azzal kezdte, hogy elnézést kért az elszenvedett csalódásért, majd lemondása bejelentését követően kifejtette: "Mindent beleadtam ebbe a munkába, de önök egyértelmű jelzést küldtek, hogy az Egyesült Királyság kormányának változnia kell." 14 év tory kormányzás után a mai napon fel fog állni az új munkáspárti kabinet az országban, Keir Starmerrel az élén.
A brit Munkáspárt rekordszintű, megközelítőleg 170 fős többséget szerzett a tegnapi parlamenti választáson, miután a 650 képviselői helyből 412-t szereztek meg az egyelőre két körzet végeredménye híján részleges adatok alapján. Ez Tony Blair 1997-es tarolása mögött lemaradva a brit politikatörténet második legnagyobb mandátumszámának minősül. A megalázó vereséget szenvedő Konzervatív Párt ezzel szemben 121 fős frakcióval készülhet az ellenzéki szerepre, ami a párt 1834-es alapítása óta a valaha volt legrosszabb eredménynek számít. Rishi Sunak korábbi miniszterelnök, aki szerint "a britek ma este kijózanító ítéletet hoztak", telefonon gratulált az új kormányfőnek, Keir Starmernek. Starmer hivatalba lépése után kijelentette: "a változásért zajló munka azonnal elkezdődik."
Helyi idő szerint este tíz órakor bezárultak a szavazóhelyiségek az Egyesült Királyságban, amint pedig egészet ütött a Big Ben óratornya, a BBC nyilvánosságra hozta a legnagyobb médiavállalatokkal együttműködésben készített exit pollját. Az előzetes becslés szerint a Munkáspárt történelmi szintű, kiütéses győzelmet aratott a 14 éve hatalmon lévő konzervatívokkal szemben, akik mindössze 131 mandátumot szerezhettek.
Megnyíltak a választóhelyiségek csütörtök reggel az Egyesült Királyságban, ahol parlamenti választásokat tartanak.
A csütörtöki nagy-britanniai parlamenti választások előtt közzétett utolsó felmérés is a legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt rekordmértékű győzelmét vetíti előre.
A kedden ismertetett legfrissebb felmérés szerint gyakorlatilag biztos, hogy a legnagyobb brit ellenzéki erő, a Munkáspárt az 1997-ben elért eddigi rekordjánál is nagyobb arányú győzelmet arat a csütörtöki nagy-britanniai parlamenti választásokon.
Ahogy az az utóbbi időben sok más fejlett országban megfigyelhető, az Egyesült Királyságban is a két nagy politikai párt a gazdasági növekedést tekinti elsődleges politikai prioritásának. A Liz Truss vezette kabinet 49 napos, volatilis kormányzását és a 2022-es – a növekedést jelentős fiskális ösztönzéssel megtámogató (dash for growth) – programját követően azonban mindkét párt hangsúlyozza, hogy nem lesz tér pénzügyi könnyítésekre. Ehelyett olyan intézkedések kidolgozására összpontosítanak, amelyek hosszú távon fokozzák a termelékenységet, az erőforrások elosztását és a növekedést. Ebben a tekintetben az ellenzéki Munkáspárt előrébb jár a kormányzó konzervatívokhoz képest, bár annak részletein még mindkét párt dolgozik, hogy miként valósítsa meg a javaslatait.
Rishi Sunak brit miniszterelnök hétfőn cáfolta azokat a vélekedéseket, hogy négy nappal a nagy-britanniai parlamenti választások előtt feladta volna a kampányt.
Cikkünket folyamatosan frissítjük az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Újabb mélyponton az orosz offenzíva.
Volt, aki tiltakozásul lemondott.
Feltárta a vizsgálat: csaknem félezer román hivatásos katona szolgált a polgárháborús Kongóban.
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Beindult a jogi csűrés csavarás.